Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 16 listopada 2016

Apis - Póltorak Jadwiga

Póltorak Jadwiga ze Spółdzielni Pszczelarskiej Apis to oczywiście miód pitny z dodatkiem owoców maliny i dzikiej róży, jak podaje producent miód taki dojrzewa "wiele lat". Półtorak powstaje z brzeczki miodowej z miodu pszczelego nektarowego i wody, w proporcji 1 objętość miodu i 0,5 objętości wody, przy czym na do uzyskania 1 litra półtoraka zużywa się 720g miodu. Zawartość alkoholu 16%...Trunek bardzo wysoko oceniany na ratebeer - 100 punktów ogółem i 99 w stylu. Dzięki temu zajmuje 22 miejsce w Top 50 w kategorii Mead i jest najwyżej ocenianym polskim miodem. Beczułkowata butelka 750ml, złoto czerwona etykieta, kontra, krawatka, korek, szyjka owinięta złotkiem, niepełne dane o parametrach i składzie trunku. Piany oczywiście brak. Barwa rubinowo ruda, klarowna. W aromacie głównie suszone owoce, dojrzałe, słodkie maliny, słodkie czerwone wino typu porto, a w drugim planie wyraźny miód, odrobina ziół. W smaku słodkie, likierowe, owocowo miodowe, lekkie kwaskowe nutki malin i dzikiej róży w posmakach. Mocne rozgrzewanie od alkoholu, ale bardzo szlachetne, miłe. Fajna oleista, gładka i lepka konsystencja.


Trunek do powolnego smakowania przy kominku w małych ilościach... Po wypiciu nieco większej ilości robi się przeraźliwie słodki i zbyt agresywnie alkoholowy.
Cena: 44,99zł

8/10 pkt


Zakupione w sklepie online www.bdsklep.pl

Browar:
apis.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz