Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 18 września 2016

De Molen - Rasputin Bourbon BA

Rasputin Bourbon BA z holenderskiego browaru De Molen to Imperial Stout - ciemne, mocne, niepasteryzowane piwo górnej fermentacji o ekstrakcie na poziomie 23° Plato, alkoholu 11,4% obj., goryczce 46 IBU. W składzie woda, słody: pilzneński, czekoladowy i karmelowy, czeski chmiel Premiant oraz Saaz, drożdże. Na ratebeer piwo ocenione na 99 punktów ogółem i 90 w stylu. Warka to 28/12/2040 roku.


Butelka 330ml, biała etykieta z czarnym info o parametrach i składzie piwa, czarny zalakowany kapsel. Po przelaniu do szkła tworzy się minimalna, jasno brązowa pianka, która szybko opada do firanki. Kolor ciemno brązowy z rubinowymi refleksami. Aromat zdominowany przez beczkę - głównie przyjemna wanilia i świeży kokos uzupełnione o karmel, czekoladę, kawę i śliwkę węgierkę. W smaku półsłodkie, nie jest zbyt gęste, ale gładkie, treściwe. Tu więcej gorzkiej czekolady i świeżo palonej kawy, ale wanilina nadal na pierwszym miejscu. W posmakach lekki tytoń i paloność. Goryczka średnia, zalegająca, lekko alkoholowo bourbonowa. Wysycenie niskie, w odczuciu szorstkie, odrobinę taninowo-cierpkie, pełne.


W porównaniu do wersji czystej trunek jest mniej estrowy, bez kwaskowych posmaków, wyraźnie waniliowy, ale i mocniej alkoholowy, brak też nieco ciała.
Cena: 4,95€

8-/10 pkt

Zakupione w Belgii w Bierhalle Deconinck: www.bierhalledeconinck.be

Browar:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz