Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 10 września 2016

To Øl - Goliat

Goliat z duńskiego browaru kontraktowego To Øl, to uwarzony w belgijskim De Proef Brouwerij, mocny, górno fermentacyjny Imperial Stout, warzony z dodatkiem kawy i chmielony amerykańskim Columbus oraz Simcoe. Z parametrów mamy podaną tylko zawartość alkoholu na poziomie 10,1% obj., 30 BLG, w składzie woda, słód pilzneński, wędzony, czekoladowy, cara crystal, aromatyczny, palony jęczmień, płatki owsiane, cukier Cassonade, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer maksymalne 100 punktów ogółem i 95 w stylu! Warka do 26/06/18.


Zielona butelka 375ml, czarne złotko na gołym kapslu i szyjce, czerwono biała etykieta z kontrą, brak informacji o pełnym składzie i parametrach trunku, czarny goły kapsel. Piana sycząca, gruba, szybko opada prawie do zera. Barwa czarna, nieprzejrzysta, z minimalnym brązową poświatą na dnie szkła. Aromat przede wszystkim świeżo palona wysokiej jakości kawa, w tle kakao, praliny, sos sojowy i wosk pszczeli. W smaku słodkie, kawowe, do tego gorzka czekolada, spora paloność, likier kawowy, cukier kandyzowany. Goryczka wysoka, tytoniowo alkoholowa, idealnie kontrująca słodycz i w rezultacie sprawiająca wrażenie, że piwo jest półsłodkie. Wysycenie średnie do niskiego, treściwe, pełne, wyklejające, ale niezbyt gęste.


Dodana kawa fantastycznie wkomponowała się w stoutową całość, tworząc bardzo przyjemną kompozycję, bardzo wyrazistą i jednocześnie zbalansowaną. Piwo ma pazura, jest też nieźle pijalne, nie czuć tu aż 10,1% ABV.
Cena: 34,00zł

8,5/10 pkt

Zakupione w sklepie online www.smakpiwa.pl

Browar:
to-ol.dkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz