Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 21 sierpnia 2016

Vleteren Bruin 8° Port Barrel Aged

Vleteren Bruin 8° Port Barrel Aged z belgijskiego Deca Services to Abbey Dubbel - ciemne, mocne piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane, refermentowane w butelkach, leżakowane w dużych, dębowych beczkach po porto. Zawartość alkoholu na poziomie 8% obj. W składzie woda, 8 rodzaje słodów jęczmiennych, miód, 2 rodzaje chmieli, drożdże górnej fermentacji, cukier. Na ratebeer 60 punktów ogółem i 69 w stylu.


Butelka 330ml z czerwonym kapslem, skromna czerwona etykieta, niepełne informacje o składzie i parametrach zawartości. Po przelaniu do szkła tworzy się drobno i średnio oczkowa, biała pianka. Barwa brązowo herbaciana, lekko mętna. Aromat złożony, ale delikatny - karmel, rodzynki, kandyzowane owoce, miód spadziowy, porto, odrobina wanilii. W smaku półsłodkie, poza tym co w zapachu mamy tu ciemne winogrono, wzmacniane wino (porto czy sherry), daktyle, przyprawy... Piwo jest delikatnie cierpkie i winne, goryczka niewielka, głogowa, pojawia się dopiero chwilę po połknięciu. Wodniste i mało intensywne w odczuciu, z wysokim, musującym wysyceniem.


Sumarycznie całkiem ciekawe piwo, gdyby jednak miało więcej ciała, treściwości byłoby dużo lepiej, a tak wszystkie te ciekawe posmaki się rozmywają...
Cena: 2,15€

7/10 pkt

Zakupione w belgijskim sklepie www.bieresgourmet.be


Browar:
www.decabrouwerij.be


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz