Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 23 sierpnia 2016

Amager + Jester King - Danish Metal

Danish Metal to piwo w stylu Imperial Stout, uwarzony w duńskim Amager Bryghus w kooperacji z amerykańskim Jester King Brewery. Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane, o zawartości alkoholu na poziomie 10% obj. Skład to woda, słód maris otter, caramunich, brown, black, palony jęczmień, słód czekoladowy, carafa 3, dark crystal, cukier, niemiecki chmiel Polaris, drożdże UK-Ale. Na ratebeer ocenione na 96 punktów ogółem i 62 w stylu. Data przydatności do spożycia to grudzień 2019.


Butelka 500ml, czarny kapsel z białym logo Amager, pełne info o składzie trunku i niepełne (tylko poziom alkoholu) o parametrach. Piana beżowa, nietrwała, szybko opada do warstewki jak na cappuccino. Barwa czarna z brązowymi prześwitami. W aromacie niezbyt intensywnie, jest czekolada, likier kawowy, przypalany karmel, może rodzynki i miód... W smaku lepiej, dość słodkie, szorstkie w popiołowy sposób przez co wydaje się treściwe, wyklejające, sporo tu kakao, mocno palonej kawy, trufli, likieru karmelowego, daktyli, whisky... Goryczka średnia, tytoniowo palona, długa. Alkohol mocno rozgrzewający, nie do końca ułożony, wysycenie średnie do niskiego.


Dość specyficzny, wyrazisty RIS, który nie jest może zbyt gęsty, ale przez swoistą popiołowość i słodycz wydaje się bardzo pełny. Mimo rocznego leżakowania w szafie alkohol nadal wysoki, aczkolwiek nie przeszkadza już na tyle, żeby obniżać przyjemność degustacji.
Cena: 32,00zł

8-/10 pkt


Zakupione w sklepie www.piwonia.piwazdusza.pl

Browar:
www.amagerbryghus.dk
www.facebook.com/amagerbryghus
jesterkingbrewery.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz