Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

sobota, 30 maja 2015

Kormoran - Rosanke 2015

Rosanke 2015 z browaru regionalnego Kormoran to historyczne piwo pruskie, uwarzone według receptury i z gościnnym udziałem piwowara domowego Bogdana Markockiego, zwycięzcy w tej kategorii podczas II Warmińskiego Konkursu Piw Domowych. Według informacji na stronie browaru Rosanke warzone było latem, "miało gasić pragnienie i zapewniać siły ciężko pracującym w polu żniwiarzom". Cechy charakterystyczne to orzeźwienie i krzepiąca treściwość. Jest to piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, o ekstrakcie 11,0% wag., zawartości alkoholu 3,5% obj., w składzie są słody jęczmienne (ciemne, jasne, wędzone), słód pszeniczny, słód owsiany, miód, chmiel, lawenda oraz drożdże. Piwo entuzjastycznie przyjęte przez piwoszy, na ratebeer od razu uzyskało 82 punktów ogółem i 94 w stylu i zakwalifikowano je do stylu Traditional Ale.


Grawerowana pół litrowa butelka, etykieta przedstawiająca staro-pańszczyźnianych chłopów podczas żniwowania na "czerpanym" papierze, logo Polskiego  Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, niepełny skład i parametry piwa (brak danych o IBU i rodzaju chmielu), ładny firmowy kapsel. Piana nieduża, kremowa, szybko opada do kożuszka, barwa brunatno pomarańczowa, mętna spory osad na dnie butelki. W aromacie na pierwszym planie lawenda, kwiaty i cytrusy, w tle miód lipowy. W smaku faktycznie dość treściwie, słodowo, powtarzają się motywy z aromatu, lekka słodkość od miodu i kwaskowość witbierowa od słodów pszenicznych, melanoidyny w postaci świeżego chleba, ciasta drożdżowego. Goryczka ziołowo-kwiatowa, nieduża, wysycenie średnie, drobne. W afterteasie delikatna ziołowość a nawet posmak przypraw korzennych.


Niesamowita pijalność i zaskakująca pełnia przy tak niskim ekstrakcie to niewątpliwie wyróżniki tego jakże ciekawego piwa. Troszkę przypomina witbiera, troszkę saisona, wiosenne, orzeźwiające i sycące zarazem - wszystko zgodnie ze stylem.

Cena: 5,40zł

7,5+/10 pkt






Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
browarkormoran.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz