Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 10 marca 2015

Samuel Smith - India Ale

India Ale z angielskiego browaru Samuel Smith Old Brewery to English IPA, choć według ratebeer jest to Premium bitter/ESB i właśnie w tej kategorii uzyskało aż 97 punktów w stylu (overall 85). Oczywiście nie ulega wątpliwości, że jest to sesyjne, lekkie (alkohol 5% obj.), jasne piwo górnej fermentacji, chmielone przede wszystkim angielskimi odmianami chmielu.


Grawerowana butelka o pojemności 550ml, kapsel owinięty złotkiem, niepełne dane o składzie piwa i poza poziomem alkoholu brak danych o parametrach. Piana nieduża, średnio pęcherzykowa, szybko opada do kożuszka. Barwa jasno bursztynowa, klarowna, ładnie "pracuje" w szkle. W aromacie mizernie, raczej przypomina to lekko ziołowego jasnego lagera. W smaku jest na szczęście lepiej, choć nie powala... Na pierwszym planie karmel i słodowość, jasne pieczywo, skórka świeżego chleba. W kontrze ziołowa goryczka na średnim poziomie, bardzo przyjemna, krótkotrwała (na oko pomiędzy 40 a 50 IBU). Nagazowanie średnie do wysokiego, drobne, lekkie rozgrzewanie alkoholowe.


Faktycznie jest to bardzo pijalny, sesyjny klasyczny angielski Extra Special Bitter, nie ma on nic wspólnego z craftowymi piwami typu APA czy IPA, chmielonymi nowofalowymi chmielami. To taka odskocznia od craftu do klasyki w dobrym wydaniu, bez wad, ale i bez szału. Jednym słowem - nuda!
Cena: 13zł

6,5/10 pkt


Zakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl
Browar:
www.samuelsmithsbrewery.co.uk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz