Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 18 marca 2015

Amber - Grand Imperial Porter

Grand Imperial Porter z browaru regionalnego Amber to kolejny degustowany na blogu dolno fermentacyjny Porter Bałtycki, tym razem o nieco "lżejszych" parametrach. Piwo ma ekstrakt 18,1% wag. i alkohol na poziomie 8% obj. Piwo wielokrotnie wyróżniane, zdobyło miedzy innymi tytuł Piwa Roku 2010 przyznawanego przez Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne oraz wygrało w konkursie piw podczas Chmielaków Krasnostawskich w 2013 roku.


Ciekawa grawerowana butelka 500ml, czarno brązowo złota etykieta, niepełny skład i parametry piwa na kontrze i stronie browaru, kapsel czarny ze złotą nazwa piwa. Piana nie jest obfita, beżowa, drobna, dość szybko opada do krążka, barwa ciemno brązowa, mahoniowa. W aromacie palone słody, praliny, likier wiśniowy, ciemna czekolada. Generalnie zapach niezbyt intensywny, aczkolwiek przyjemny, bez wad. W smaku fajna czekoladowo-likierowa słodycz, nuty palone, prażone ziarno, kawa zbożowa, kakao, wanilia i trufle, niska goryczkowa kontra ledwo zaznaczona. Piwo nie jest treściwe czy gęste, raczej faktura wodnista, ale bogata, złożona, niewysokie drobne nagazowanie dodatkowo podkreśla aksamitność trunku. W posmaku pojawia się coś na kształt nut torfowych i whisky z colą. Sam alkohol dobrze ułożony, lekko rozgrzewa w przełyku.


Udany i "ułożony" Borter Bałtycki, jeden z lepszych polskich ogólnie dostępnych porterów w sklepach. W moim prywatnym rankingu zajmuje 3cie miejsce za Pintą i Jurajskim a przed porterem z Ciechana. Gdyby zrobić wersję 22° Plato i zwiększyć goryczkę mógłby powstać świetny trunek!
Cena: 4,60zł

7,5/10 pkt






Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
www.browar-amber.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz