Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 18 listopada 2014

Pracownia Piwa - Dwa Smoki

Pracownia Piwa, niewielki podkrakowski browar z Modlniczki, to w moim prywatnym rankingu zwycięzca tegorocznych Poznańskich Targów Piwnych, zarówno pod względem ilości zaprezentowanych piw i piwnych stylów, bardzo wysokiej jakości tych piw oraz odważnej innowacyjności. W butelce kupić można było Dwa Smoki, czyli Wit IPA - połączenie witbiera z amerykańskimi chmielami.

Opakowanie klasyczne, półlitrowa butelka, goły srebrny kapsel i stylowa etykieta z wyeksponowanym logiem Pracowni Piwa, zawierająca takie dane jak poziom IBU - 55, alkoholu - 5,8% obj, ekstraktu - 14° Plato czy określenie stylu piwa. Nie mamy niestety wymienionych gatunków chmieli, jakie zostały tu dodane, ani nic poza podstawową informacją słód jęczmienny, pszeniczny, woda, chmiel i drożdże. Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane i niepasteryzowane. Na stronie browaru można doczytać, że "typowe aromaty amerykańskich chmieli zostały wzbogacone przez kolendrę oraz rumianek".


Piana jest spora, zapewne dzięki słodom pszenicznym, ale dość grube pęcherze zapowiadają jej szybkie zniknięcie. Barwa pomarańczowo-żółta, mętna. W aromacie zdecydowane uderzenie amerykańskich chmieli - przede wszystkim przyjemne cytrusy, żywica, zadziwiająco wyraźne, gdzieś na drugim planie nieśmiałe witbierowe nuty kolendry, pszenicy, rumianku lub raczej wiosennych kwiatów. Smak bardzo orzeźwiający, jest odrobina słodkości, lekka kwaskowatość i krótkotrwała przyjemna kontra goryczkowa. Czuć owoce z pomarańczą na czele, kolendrę, witbierową chlebowość. Słodom i owocom kontrę daje zarówno grejpfrutowo-chmielowa goryczka, lekka kwiatowa ziołowość (może to ten rumianek?) jak i średnie wysycenie, wyższe niż w klasycznym pszeniczniaku.


Podsumowując piwo bardzo udane. O ile w zapachu bliżej mu do American IPA, o tyle w smaku jest witbierowo z lekko podwyższoną owocowością i goryczką. Pijalność na wysokim poziomie. Idealne na lato i wczesną jesień.
Cena: 10zł

8/10 pkt





Zakupione: Poznańskie Targi Piwne (stoisko browar Pracownia Piw): http://targipiwne.pl/

Browar:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz