Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 13 stycznia 2019

De la Senne + Liquid Riot - Jambe d’Érable

Jambe d’Érable z belgijskiego Brasserie De la Senne, uwarzone w kooperacji z amerykańskim Liquid Riot Bottling Company dla uczczenia 10lecia ich baru Novare Res Bier w Portland, to Abbey Tripel z dodatkiem syropu klonowego, dojrzewający w browarze przez 8 miesięcy z dodatkiem dzikich drożdży Brettanomyces. Piwo o zawartości alkoholu na poziomie 10% obj., w składzie: woda, słód jęczmienny, cukier klonowy, chmiel, drożdże górnej fermentacji. Piwo niefiltrowane, refermentowane w butelkach, na ratebeer ocenione na 92 punkty ogółem i 96 w stylu. Warka do 4 stycznia 2020 (2 lata).


Butelka 330ml, firmowy kapsel, niepełne info o składzie i parametrach zawartości. Gushing przy otwieraniu, piana obfita, nietrwała. Barwa złoto żółta, mętna. W aromacie bretty - siano, karbid, brzoskwinie i miód (może cukier klonowy?). W smaku bardzo podobnie, półsłodkie, szorstkie, z wysoką, pestkową goryczką, kandyzowaną morelą i nieprzyjemnym karbidem w posmaku. Wysycenie wysokie, lekko pikantne, miodowe i rozgrzewające w odbiorze.


Brak tu jakiejś rześkości, świeżości, wyszło mdło, do tego ten acetylenek wapnia z brettów ewidentnie in minus...

Cena: 2,74€

6/10 pkt






Zakupione w belgijskim sklepie belgiuminabox.com

Browary:
brasseriedelasenne.be
liquidriot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz