Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 13 lipca 2017

Naparbier - Potemkin

Potemkin z hiszpańskiego browaru Naparbier, to Russian Imperial Stout o zawartości alkoholu na poziomie 12% obj. i goryczce 80 IBU. W składzie: woda, słód, chmiel oraz drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer maksymalne 100 punktów overall i 96 style.


Butelka o pojemności 330ml, firmowy czarny kapsel z logo browaru, skąpe informacje o składzie i parametrach zawartości. Piana brązowa, dość spora, ale nietrwała. Barwa czarna jak smoła. W aromacie na pierwszy plan wybija się lekka paloność, dymność, torf, po chwili dochodzi nieco kakao, trufli, pralin i kawy. W smaku półsłodkie, intensywne, dużo gorzkiej czekolady, likieru kawowego, pralinek, w posmaku wędzonka, trochę smoły i apteki. Goryczka wysoka, palona, popiołowa, alkohol rozgrzewający, ale pod kontrolą. Raczej niskie, drobne wysycenie. W odbiorze niesamowicie gęste, treściwe, oleiste, lepkie - takiego body nie powstydziłby się niejeden ciemny i mocny "sztos".


Zaskakujące piwo, niby torfowe, wędzone, ale w całkiem przyjemnych proporcjach, wyraziste i jednocześnie ułożone, a co najważniejsze z idealnym, solidnym ciałem. Na minus zbyt delikatny, nieadekwatny do reszty, zapach.
Cena: 4,32€

8+/10pkt


Zakupione w belgijskim sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:
naparbier.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz