Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

wtorek, 18 lipca 2017

Żywiec - Amerykańskie Pszeniczne

Żywiec Amerykańskie Pszeniczne, z Browaru Arcyksiążęcego w Żywcu, to piwo pszeniczne w stylu American Wheat. Trunek ma 4,9% alkoholu przy 11,5% ekstraktu. W składzie woda, słód pszeniczny, słody jęczmienne, drożdże i chmiele - nie podane rodzaje. Na ratebeer 31 punktów ogółem i 44 w stylu. Warka do 14/12/2017.


Grawerowana butelka 500ml, etykieta z krawatką i niepełnymi danymi, firmowy kapsel, na kontrze znaczek pokazujący, czy piwo ma odpowiednią temperaturę serwowania (biały kufelek - nieodpowiednia, niebieski - można pić). Piana obfita, dość szybko jednak opada do kożuszka. Barwa słomkowa, mętna. Aromat lekko cytrusowy, ziołowy, zbożowy, ciasteczkowy. W smaku półsłodkie, tu także trochę cytrusów, trochę ziół, pszenicy, biszkoptów, z raczej niską goryczką. Po ogrzaniu w posmaku pojawia się coś niepokojącego (słynny "mokry karton"?). Ogólnie jednak dość pijalne, nieco wodniste, średnio wysycone.


Ot dość poprawna, całkiem przyjemnie nachmielona pszenica. Gdyby popracować nieco nad recepturą mogłaby konkurować z craftami...
Cena: 3,49zł + 0,50zł (butelka zwrotna)

6,5/10 pkt


Zakupione w Kaliszu w TESCO: www.polomarket.pl

Browar:
browarnicy.zywiec.com.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz