Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 24 lutego 2017

Van Den Bossche - Kerst Pater Special Christmas Beer

Kerst Pater Special Christmas Beer to Belgian Dark Strong Ale z belgijskiego komercyjnego Brouwerij Van Den Bossche, warzone specjalnie na święta Bożego Narodzenia. Jest to ciemne, mocne piwo górnej fermentacji, refermentowane w butelkach, zawierające 9% alkoholu przy 18° Plato. W składzie: woda, słód jęczmienny, cukier, chmiel, drożdże. Na ratebeer 84 punktów ogółem i 76 w stylu. Warka do 22/08/21.


Butelka 330 ml, niebieski kapsel z białą naklejką, niepełny skład i parametry trunku na etykiecie. Piana obfita, nieco mydlana, szybko opada do pierzynki. Barwa rubinowa, klarowna. W aromacie czerwone owoce (wiśnie, śliwki), tanie wino owocowe (sangria?), trochę karmelu, miodu, sporo ziół i nieprzyjemnych przypraw. Smak słodki, likierowy, winny, tu sangria jest ewidentna, ocierająca się wręcz o poncz z owocami, do tego karmel, cukier kandyzowany, miód i sporo ziół. Goryczka niska, szałwiowo pikantna. Wysycenie wysokie, grube, pełne, zalepiające choć dość rzadkie w odbiorze.


W smaku nie jest najgorzej (pomimo niepotrzebnego skojarzenia z szałwią czy anyżem w aftertejsie), ale aromat nie do końca mi pasuje, jest jakaś przeszkadzająca, obca nuta. Poza tym wersja czysta zawsze lepsza niż z dodatkiem ziół, jak to przy piwach świątecznych, nie wiedzieć czemu, jest modne...
Cena: 4,15€

7-/10 pkt

Zakupione w duńskim sklepie online: boxbeers.com

Browar:
www.paterlieven.be


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz