Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 19 stycznia 2017

Buxton - Extra Porter Guatemalan Coffee

Extra Porter Guatemalan Coffee z angielskiego browaru Buxton to Porter z dodatkiem ziaren kakaowca, lasek wanilii i gwatemalskiej kawy El Limon Bourbon specjalnie wypalanej w Has Bean Coffee. Zawartość alkoholu na poziomie 7,4% obj., w składzie ponadto woda, słód jęczmienny, pszeniczny, owies, chmiel i drożdże. Piwo niefiltrowane i niepasteryzowane, zabutelkowane w sierpniu 2016 roku (roczny termin przydatności do spożycia). Na ratebeer 99 punktów ogółem i maksymalne 100 w stylu, co daje 12 miejsce w Top 50!


Butelka 330ml, beżowa etykieta z robiącymi wrażenie błyskawicami, kapsel srebrny, brak info o pełnym składzie i parametrach trunku. Piana beżowa, drobna, średnio trwała. Barwa ciemno brązowa. W aromacie bardzo przyjemna świeżo palona kawa, czekolada, odrobina słodyczy (może wanilii). W smaku półsłodkie, tu kakao i ciasto czekoladowe na pierwszym planie, kawa zaś stanowi tło, wanilia znów lekko podbija wrażenie słodkości. Goryczka nieduża, ziołowo palona, niskie do średniego wysycenie, dość pełne, owsiane w odbiorze.


Udany porter, zasłużone Top 50, dla mnie najważniejsze, że nie ma nut kwaśnych czy kwaskowatych od sporej ilości kawy, wyczuwalnej zarówno w aromacie jak i smaku (może laski wanilii tak na to wpłynęły?).
Cena: 3,76€

8+/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.buxtonbrewery.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz