Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 11 stycznia 2017

AleSmith - Olde Ale

Olde Ale z amerykańskiego AleSmith Brewing Company, to British Old Ale, chmielone tylko angielskimi chmielami, które zajmuje 10 miejsce w Top 50 najlepszych piw w tym stylu na świecie według ratebeer, ocenione na 99/98 punktów overall/style! Jest to wybitnie słodowe, mocne piwo górnej fermentacji o zawartości alkoholu na poziomie 11% obj., ekstrakcie 25,93° Plato i goryczce 20 IBU. Piwo wyróżnione złotym medalem w 2011 roku na San Diego International Beer Competition, srebrnym podczas 2012 i złotym podczas 2014 World Cup i wieloma innymi.


Malowana butelka o pojemności 750ml, firmowy kapsel owinięty czarnym sreberkiem, lakoniczne dane o składzie i parametrach piwa. Piana obfita, kremowa i drobna, barwa rubinowa, klarowna. Aromat nie jest bardzo intensywny, ale przyjemny, głównie słodkie ciasteczka, karmel, rodzynki, cukier kandyzowany, w tle niewielka ziołowość. W smaku dość słodkie - rodzynki, winogron, karmel, toffi, może miód... Zaskakuje niesamowicie gładka, aksamitna i oleista faktura, trunek wręcz pieści podniebienie... Niska, ziołowa goryczka, niskie wysycenie, pełne, wręcz tłuste w odbiorze, ładnie ukryty alkohol...


Bardzo brytyjska, klasyczna wersja Old Ale, dość nieskomplikowana, aczkolwiek wielkie brawa za fakturę piwa, za odczucie w ustach po każdym kolejnym łyku.
Ps.
Piwo ok półtora roku spędziło na leżaku.
Cena: 61,00zł

8+/10 pktZakupione w sklepie online: piwa-regionalne.com.pl

Browar:
alesmith.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz