Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 18 grudnia 2016

Kees - Export Porter 1750

Export Porter 1750 z holenderskiego Brouwerij Kees, to Imperial Porter (choć według twórców Russian Imperial Stout, warzony w oparciu o starą angielską recepturę z 1750 roku) - ciemne, mocne piwo górnej fermentacji. Alkohol 10,5% obj., goryczka 108 IBU, w składzie: woda, słód pale ale, karmelowy, carafa 1, carafa 2, angielski chmiel Fuggles i japoński Sorachi Ace, drożdże. Na ratebeer piwo ocenione na 99 punktów ogółem i 98 w stylu, co daje 29 miejsce w Top 50. Data przydatności do 12/2018.


Butelka 330ml, czarna etykieta z niepełnym info o parametrach i składzie piwa, firmowy kapsel. Po przelaniu do szkła tworzy się spora drobna i trwała piana. Barwa praktycznie czarna, nieprzejrzysta, gruby osad na dnie butelki. Aromat to mieszanka kawy, pumpernikla, kakao i suszonej węgierki. W smaku śliwka w czekoladzie, praliny, cappuccino i palony karmel. Jest dość słodko, jest oleiście i jedwabiście, z delikatnym muśnięciem kwaskowych ciemnych owoców (jeżyn czy żurawiny) i kawy po turecku w aftertejsie. Alkohol rozgrzewający, likierowy, ładnie współgra z deserową całością. Goryczka palona, średnia, niskie wysycenie.


Ewidentnie jest to imperialny porter nie RIS - motyw suszonej czy wędzonej śliwki niepodważalny a i ciemne pieczywo da się wyczuć...
Cena: 2,89€

8+/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz