Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

czwartek, 24 listopada 2016

Komes - Porter Baltycki Płatki Dębowe

Komes Porter Baltycki Płatki Dębowe z wielkopolskiego Browaru Fortuna w Miłosławiu to dolnofermentacyjny Porter Bałtycki o zawartości alkoholu na poziomie 9% obj, ekstrakcie 21% wag., leżakowany z dodatkiem płatków dębowych.  W składzie woda, słód pilzneński, palony, ekstrakt słodowy jęczmienny, niemiecki chmiel Herkules, drożdże W34/70. Na ratebeer 97 punktów ogółem i 92 w stylu, co daje 46 miejsce w Top 50. Warka do 23/03/18.


Butelka półlitrowa, dedykowany kapsel, krawatka, pełne dane o składzie i parametrach (poza IBU). Piana niska, sycząca i nietrwała. Barwa ciemno brązowa, klarowna, z mahoniowymi przebłyskami. Aromat nie jest zbyt intensywny, trochę kawy, trochę czekolady, keks, likier, bejca, wanilia. W smaku dość słodko, wodniście, obok czekolady, kawy i wanilii pojawia się paloność, wędzona śliwka, lakier i znów bejca. Na szczęście dwa ostatnie elementy są w tle, nie dominują. Goryczka niska, tytoniowa. Wysycenie średnie, alkohol rozgrzewa, nie przeszkadza.


Dla mnie jest to najlepszy Komes póki co. Żeby dołączyć jednak do elity polskich Porterów Bałtyckich zdecydowanie zabrakło ciała, aromatu i przydałoby się zmniejszyć wysycenie.
Cena: 7,34zł

7,5/10 pkt

Zakupione w Kaliszu w Banku Piwnym: www.bankpiwny.pl

Browar:
www.browarfortuna.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz