Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

środa, 28 września 2016

De Molen + Hof ten Dormaal - Vallen & Opstaan

Vallen & Opstaan, to uwarzone w holenderskim Brouwerij de Molen w kooperacji z belgijskim Brouwerij Hof Ten Dormaal, górno fermentacyjny Smoked Imperial Stout. Piwo ma 9,3% obj. alkoholu przy 23,5° Plato, 37 IBU, w składzie jest oczywiście woda, słód, chmiel, drożdże. Na ratebeer ocenione na 98 punkty overall i 76 in style. Warka do 04/02/2020.


Butelka 330ml, biała etykieta z czarnymi napisami w pełni opisującymi skład i parametry zawartości, złoty kapsel. Piana nieduża, beżowa, drobna. Barwa ciemno brązowa, nieprzejrzysta. Aromat subtelny, lekka ogniskowa wędzonka, czekolada, kawa, karmel i przyprawy. Smak półsłodki, tu już wędzonki więcej, do tego karmel, likier i nieco czekolady, na finiszu średnia, ziołowa goryczka. Wysycenie niskie, alkohol rozgrzewający, dość pełne, oleiste, lepkie w odbiorze.


Przyzwoity RIS - choć wędzonka w typie pieczonych kartofli z ogniska jest tu na pierwszym planie w zapachu i smaku, to jednak ogólnie jest to piwo bardzo zbalansowane, łatwe do picia, nie ekstremalne - dzięki temu posmaki dymu zbytnio nie przeszkadzają.
Cena: 4,48€

7,5/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz