Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

niedziela, 18 września 2016

White Pony - The Oracle Cognac Barrel Aged

The Oracle Cognac BA, z włoskiego kontraktowego White Pony Microbirrificio, uwarzony w belgijskim 't Gaverhopke, to Belgian Barley Wine (przez twórców określany jako Quadrupel), leżakowany w dębowych beczkach po koniaku. Piwo wydane zostało w serii Barrel Aged Collection i zawiera 11,5% obj. alkoholu. W składzie mamy wodę, słód jęczmienny, cukier, chmiel, oraz "trapistowskie" drożdże górnej fermentacji. Na ratebeer 90/60 punktów overall/style. Warka do kwietnia 2020.


Butelka "bączek" 330ml, kapsel srebrny, podstawowe informacje na etykiecie (brak danych o ekstrakcie czy rodzajach chmieli). Obfita, żółta i gruba piana, szybko jednak znika do firanki. Barwa brązowa, mętna. Aromat delikatny, głównie kandyzowane i suszone owoce w typie kompotu wigilijnego, karmel, troszkę europejskiego starego chmielu, nieco przypraw, ziół, w tle wanilia i koniak. W smaku półsłodkie, rodzynkowe, figowe, toffi, lekko kwaskowe od beczki, delikatne posmaki starego drewna, ciemnych winogron, przypraw, kakao i koniaku. Goryczka niska, wysycenie średnie, pełne i nieco zbyt alkoholowe w odbiorze.


Piwo ewidentnie przypomina bardziej Quada niż Barley Wine, bardzo belgijskie w odbiorze, trapistowskie, wpływ beczki nie jest tu jednak zbyt pozytywny - doszła lekka kwaskowość, niefajne taniny i wytrawność kosztem słodyczy, dodatkowo mam wrażenie, że beczka oddała też sporo koniaku do samego piwa, przez co jest alkoholowe.
Cena: 4,89€

7/10 pkt

Zakupione w belgijskim w sklepie online www.bieresgourmet.be

Browar:
www.whiteponymicrobrewery.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz