Wstępniak.

Zacząłem swój blog 17go października 2014r., cel - oddzielić dobre od złego, ocenić na bieżąco obiektywnie i (bardziej)subiektywnie to co wypiłem, dorobić się własnej bazy piwnej, do której można zawsze wrócić i przypomnieć sobie, co konkretne piwo sobą reprezentuje. Ostatni tydzień to 1 piwo każdego dnia (maraton jak dla mnie, bo zazwyczaj piwo - najczęściej pszeniczniaki (szczytem był Paulaner czy Primator) i wytwory Browaru Fortuna dostępne w marketach - pijałem tylko w weekendy), poprzedzone długim studiowaniem zapachu, smaku i prezencji samego trunku. Zamiast jednak wrócić do najlepszego, mam już całą listę nowych piw do spróbowania, listę klasyków z gatunku "must-have" a niemal każdego dnia odkrywam nowe perełki do zdobycia. Nawet siebie nie podejrzewałem, że można za małe piwo dać 30-50zł i jeszcze być z tego dumnym, a po wypiciu usatysfakcjonowanym!

piątek, 9 września 2016

Buxton - The Living End Bourbon Barrel Aged Stout

The Living End Bourbon Barrel Aged Stout z angielskiego browaru Buxton, to Imperial Stout leżakowany w dębowych beczkach po Bourbonie. Zawartość alkoholu na poziomie 11% obj., piwo niefiltrowane i niepasteryzowane. W składzie woda, słód jęczmienny, owies, pszenica, chmiel i drożdże. Na ratebeer maksymalne 100 punktów ogółem i 95 w stylu. Warka do 30/10/20.


Butelka 330ml, biało czarna etykieta na szorstkim, grubym papierze, kapsel srebrny goły, brak info o pełnym składzie i parametrach trunku. Pianka niewielka, brązowa, szybko opada praktycznie do zera. Barwa czarna z brązowym refleksem na dnie szkła. W aromacie sporo nut z beczki - wanilina, świeży kokos, drewno, do tego praliny, kakao, kawa espresso, porto. Bardzo przyjemnie. W smaku dość słodko, waniliowo, czekoladowo, truflowo, ale bardzo szybko kontrowane jest to wysoką, paloną goryczką, podbitą nutami cygarowo tytoniowymi. Bardzo to specyficzne, gorycz jest zalegająca, lekko pikantna, co wzmaga chęć do kolejnych łyczków waniliowo likierowo kakaowej orgii, ogarniającej podniebienie niczym czekoladowy Grycan... Wysycenie niskie, alkohol ładnie wkomponowany, lepkie, średnio gęste (jak to wersje BA).


Doskonałe połączenie beczkowo stoutowej intensywności, słodyczy, paloności i goryczy w jednym - RIS jak się patrzy! Do pełni szczęścia przydałoby się nieco więcej ciała...
Cena: 7,16€

9-/10 pkt


Zakupione w belgijskim w sklepie www.bieresgourmet.be

Browar:
www.buxtonbrewery.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz